Hoppa till sidans innehåll

Resultat söndag 31 augusti


Klass 4 - Hoppning 0.80 bed. Clear Round
33 anmälda, 28 startande, 15 placerade
Överdomare: Tina Plensäll
Tävlingsledare: Cecilia Wallander
Hoppdomare: Camilla Pettersson
Banbyggare: Penny RobertsonPearce
PlatsRyttareHästPremieHoppning
KlubbHärstamningFelTid
1 Anita Thanger Fortuna
Håbo Ridklubb 0 49,50
1 Isabelle Hydén Orion
Håbo Ridklubb Equador - Cassis xx 0 51,50
1 Ida Lundell Hurby Van De Moeren
Jump Club RSF Chatman - Sandrini 0 50,90
1 Malin Sundqvist Hurricane Lily
Södertörn Ryttarcenter TK Ludwigs Champion - Perugino xx 0 50,70
1 Anja Larsson Domino
Knivstaortens RK Donjour - Werbellinsee 0 53,60
1 Hanna Belin Philip
Häggeby SRF San Brasil - Irco Marco 0 58,80
1 Titti Hellman Unbridled
Frösåkers R Kevin - Rossini 0 51,70
1 Monica Dalman Hahn Tarantella
Hamre Ridklubb Tornesch - Rastell 0 53,60
1 Sofie Söderberg Here I Am
Skästa RC Black Coffee (SWB) - Okänd 0 54,40
1 Julia Hjelmqwist Astrakan
Strömsholms RSF Sandokhan 1 - Okänd 0 50,80
1 Caroline Ellström Simorie
Älvkarleby RK Akribori - Pepe 0 54,90
1 Daniel Selin Magnolia
Lurbo Ridklubb Remember (ex Ranco) - Bonaparte 0 48,10
1 Susanne Åsenbrygg Don Rico
Hallstaviks RF Don Primero - Chapman 0 53,40
1 Josephine Roos-Pettersson Pretty Guy S.G.
Jälla HSF Banker Hall - Buvetier d'Aunou (fr) 0 47,90
1 Malin Johansson Azur de Granat
Uppsala PK Azur de Paulstra - Grandissimo 0 48,20
16 Christell Inerud Tenderize
Enköpings RK Nintender - VDL Empire 1 60,70
17 Erika Åkerfeldt Keira (71) (SWB)
Lurbo Ridklubb Cagancho - Cavalotti 4 49,70
17 Susanne Lhådö Licacio
Enköpings RK Acacio (ex Acagion) - Turban Rose 4 48,50
17 Helena Tunon Ally (34) (SWB)
Tierps RK Alligator Fontaine - Cardento 4 53,60
17 Helena Thisner Lycopus
Tierps RK Akribori - Lebus 4 50,50
17 Carolina Kindgren Voyiz
Örebro Ryttarteam Lavirco - Kaliber 4 47,00
17 Carolina Gustafsson Triumph Born
Eskilstunaorten Smok'n Lantern - Count's Pride 4 48,20
23 Annika Wallier Holbäks Bailey
Håbo Ridklubb Junker - Rasmus af Hallundbäk 8 50,90
23 Maria Hammarsten Landeck MB
Kungsängen SRF Landlord - Alibi 8 48,80
25 Moa Hedberg Alpgirl Nova (67)
Salaortens RF Quite Easy - Alpen Fürst 10 71,10
26 Jenny Engström Disa VG (19) (SWB)
Uppsala Dressyrsällskap Dionysos - Kaliber 16 80,70
27 Diana Svensson Cotton Dancer
Strömsholms RSF Kheleyf - Danehill Dancer Ute.
Maria Liehr Donnatella
Bälinge RF Sibirian express - Don Gregory
till toppen

 

Klass 3 - Hoppning 0.90 bed. Två faser A/A Avd. A
37 anmälda, 35 startande, 9 placerade
Premier
Överdomare: Tina Plensäll
Tävlingsledare: Cecilia Wallander
Hoppdomare: Camilla Pettersson
Banbyggare: Penny RobertsonPearce
PlatsRyttareHästPremieFas IFas II
KlubbHärstamningFelTidFelTid
1 Linnea Rundlöf La Gressa 150,00 kr
Katrinedals RF Grannox - Uttini 0 40,10 0 27,10
1 Sara Bjerkliden Kejnam 150,00 kr
Säfva Ridklubb Czandor - Karkas 0 51,40 0 32,70
1 Anja Larsson Simb Informer 150,00 kr
Knivstaortens RK Somatic - Hadol du Vivier 0 48,20 0 31,10
1 Ebba Karlsson Fantast van de Rostal 150,00 kr
Sigtunabygdens RF Electro - Calvados 0 43,70 0 31,30
1 Isabelle Hydén Orion 150,00 kr
Håbo Ridklubb Equador - Cassis xx 0 45,10 0 31,70
1 Veronica Brolin Marko 150,00 kr
Håbo Ridklubb Marsis - Hasans 0 43,00 0 31,30
1 Jenny Harold Poppaea (15) 150,00 kr
Tullnäs Ryttarsällskap Davignon I - Gauguin de Lully 0 48,90 0 30,70
1 Martina Björklander Stella 150,00 kr
Uppsala PK Churchill - Zalmeco 0 42,40 0 26,40
9 Titti Hellman Unbridled 150,00 kr
Frösåkers R Kevin - Rossini 0 47,60 4 33,40
9 Christina Lundqvist Game Royal 150,00 kr
Sportriders HSF Graf Top - Quo Vadis 0 49,10 4 33,60
11 Mari Anzén First Feeling RTG
Sigtunabygdens RF For Feeling - Ampere 0 43,60 14 49,30
12 Maria Larsson Cisali
Rönningens K&RK Inheritance - Lukas Town 4 47,90
12 Ida Lundell Hurby Van De Moeren
Jump Club RSF Chatman - Sandrini 4 46,70
12 Fredrik Bernhardsson Löytnant Gizmo
Märsta Ridklubb Löjtnantshjärta - Armstrong 4 53,30
12 Maria Liehr Donnatella
Bälinge RF Sibirian express - Don Gregory 4 48,30
12 Olivia Lindfors Dolce Primadonna
Hamre Ridklubb Uskudar des Malais - Furidant 4 48,50
12 Lill Eriksson Mimmi
Uppsala PK Excall - Gassendi 4 47,10
12 Josephine Roos-Pettersson Pretty Guy S.G.
Jälla HSF Banker Hall - Buvetier d'Aunou (fr) 4 43,90
12 Camilla Andreasson Alinda Hilltop Rousseau
Lurbo Ridklubb Rousseau - Nourejev 4 50,20
12 Linda Enarsson Corona
Björklinge RF Condor M - Flamingo 4 44,30
12 Sara Rosander Sundance
RK Norrtälje R Sunny-Boy - Damenstoltz 4 48,70
12 Elin Ehrengren Santal
Björklinge RF Saigon (ex Swingo) - Favorit 4 54,20
12 Carolina Kindgren Voyiz
Örebro Ryttarteam Lavirco - Kaliber 4 46,00
12 Pekka Niemela Santiago
Uppsala PK Sandenio - Equulus 4 45,90
12 Fanny Orrmalm La Corina
Frösåkers R Coriall - Trofé 4 46,40
12 Maria Hammarsten Landeck MB
Kungsängen SRF Landlord - Alibi 4 47,60
27 Malin Johansson Azur de Granat
Uppsala PK Azur de Paulstra - Grandissimo 8 45,60
27 Emma Lundell Catch Carnoustie (47)
Jump Club RSF Carland - Cortez 8 63,60
29 Emma Westre Milton
Håbo Ridklubb Amulet - Le Faquin 10 56,90
30 Jonna Eriksson New Rose
Edsbro RF Nubertus R - Katouchon x 12 46,70
31 Moa Hedberg Alpgirl Nova (67)
Salaortens RF Quite Easy - Alpen Fürst 20 84,40
32 Kristina Fält Inferno
Dannemora RK 22 66,30
33 Anna Svane Tarantella
Hamre Ridklubb Tornesch - Rastell 23 64,90
34 Amanda Åhlström Coldwood Ballerina
Skästa RC Welcome Flagmount - Emmson Ute.
34 Caroline Ellström Simorie
Älvkarleby RK Akribori - Pepe Ute.
till toppen

 

Klass 3 - Hoppning 0.90 bed. A Avd. B
14 anmälda, 11 startande, 3 placerade
Överdomare: Tina Plensäll
Tävlingsledare: Cecilia Wallander
Hoppdomare: Camilla Pettersson
Banbyggare: Penny RobertsonPearce
PlatsRyttareHästPremieHoppning
KlubbHärstamningFelTid
1 Petra Österblom Jumanji van de Horthoeve
Jump Club RSF Winningmood van de Arenberg - Fantastique 0 62,30
1 Malin Sundqvist Hurricane Lily
Södertörn Ryttarcenter TK Ludwigs Champion - Perugino xx 0 59,10
1 Helena Tunon Ally (34) (SWB)
Tierps RK Alligator Fontaine - Cardento 0 63,90
1 Lisa Eriksson Victoria Z
RK Rimbo R Viettorio - Nimmerdor 0 64,80
1 Sofie Söderberg Here I Am
Skästa RC Black Coffee (SWB) - Okänd 0 60,90
6 Helena Thisner Lycopus
Tierps RK Akribori - Lebus 4 65,70
6 Camilla Andreasson Candy C
Lurbo Ridklubb Carland - Corland 4 66,30
6 Lovisa Lychnell Marc de Savoie
Lurbo Ridklubb Aussie Rules - Sadler's Wells 4 63,50
9 Nina Hallen True Love
Roslagens R&KK Cartier - Tammer Fors xx 14 93,20
10 Hanna Belin Philip
Häggeby SRF San Brasil - Irco Marco 16 69,00
11 Susanne Åsenbrygg Don Rico
Hallstaviks RF Don Primero - Chapman 21 106,10
till toppen

 

Klass 2 - Hoppning 1.00 bed. Två faser A:0/A:0 Avd. A
Sponsor Hårresande
38 anmälda, 36 startande, 9 placerade
Överdomare: Tina Plensäll
Tävlingsledare: Cecilia Wallander
Hoppdomare: Camilla Pettersson
Banbyggare: Penny RobertsonPearce
PlatsRyttareHästPremieFas IFas II
KlubbHärstamningFelTidFelTid
1 Martina Björklander Stella
Uppsala PK Churchill - Zalmeco 0 45,50 0 22,50
2 Jonna Eriksson New Rose
Edsbro RF Nubertus R - Katouchon x 0 42,60 0 23,30
3 Camilla Andreasson Magnolia
Lurbo Ridklubb Remember (ex Ranco) - Bonaparte 0 42,70 0 23,40
4 Matilda Höglund Aleks
Sportriders HSF Wir - Okänd 0 44,00 0 23,90
5 Jason Karlsson Dark Chocolate
Sigtunabygdens RF Casir Ask - Bold Irish xx 0 42,00 0 26,30
6 Emma Westre Milton
Håbo Ridklubb Amulet - Le Faquin 0 40,50 0 26,50
6 Linnea Rundlöf La Gressa
Katrinedals RF Grannox - Uttini 0 39,10 0 26,50
8 Elin Sjödin Vancouver
Sigtunabygdens RF Climax - Bentley 0 49,30 0 27,30
9 Lill Eriksson Mimmi
Uppsala PK Excall - Gassendi 0 43,90 0 28,00
10 Mari Anzén First Feeling RTG
Sigtunabygdens RF For Feeling - Ampere 0 45,80 0 28,80
10 Moa Juremalm Habanero Fox
Sportriders HSF Highlight - Pilot 0 45,70 0 28,80
12 Terez Andersson Little Quincy
Enköpings RK Quin - Little Boy 0 50,90 0 30,20
13 Elina Taurio Caravelle MG
Väsby Ridklubb Cardento - Irco Mena 0 50,10 0 32,40
14 Lovisa Nylén Miss Juli
Bälinge RF Jeopardy - Landlord 0 46,10 4 23,60
15 Camilla Andreasson For Passion C
Lurbo Ridklubb For Feeling - Corland 0 48,40 4 25,70
16 Mia Salwey Wal de Mar
Lurbo Ridklubb Remember (ex Ranco) - Marduk 0 47,50 4 26,60
17 Anna Alebark Touch of Class
Enköpings RK Corland - Abgar 0 49,70 4 27,00
18 Emma Carlsson My Own
Sportriders HSF Spender S (SWB) - Anthonys Dream xx 0 44,50 Ute.
19 Ebba Karlsson Fantast van de Rostal
Sigtunabygdens RF Electro - Calvados 4 44,20
20 Fanny Orrmalm La Corina
Frösåkers R Coriall - Trofé 4 45,40
21 Jenny Harold Poppaea (15)
Tullnäs Ryttarsällskap Davignon I - Gauguin de Lully 4 47,40
22 Jenny Sjöstedt Mcqick (SWB)
Bälinge RF Akribori - Goldlöwe 4 48,20
23 Jenny Sjöstedt Acrobat (SWB)
Bälinge RF Akribori - Beach Boy 4 50,00
24 Kristina Fält Inferno
Dannemora RK 4 51,40
25 Fredrik Bernhardsson Löytnant Gizmo
Märsta Ridklubb Löjtnantshjärta - Armstrong 4 52,40
26 Linda Enarsson Corona
Björklinge RF Condor M - Flamingo 4 55,50
27 Maria Larsson Cisali
Rönningens K&RK Inheritance - Lukas Town 6 60,20
28 Matilda Höglund Cellana VH Schaarbroek
Sportriders HSF Chellano Z - Latus I 6 61,70
29 Sara Bjerkliden Kejnam
Säfva Ridklubb Czandor - Karkas 7 67,20
30 Sara Ignberg Rättzå Lätt
Sigtunabygdens RF Quite Easy - Zeppelin 8 46,70
31 Amanda Åhlström Coldwood Ballerina
Skästa RC Welcome Flagmount - Emmson 8 49,90
32 Camilla Andreasson Alinda Hilltop Rousseau
Lurbo Ridklubb Rousseau - Nourejev 10 61,90
33 Elin Ehrengren Santal
Björklinge RF Saigon (ex Swingo) - Favorit 14 77,50
34 Veronica Brolin Marko
Håbo Ridklubb Marsis - Hasans 17 74,50
35 Sara Rosander Sundance
RK Norrtälje R Sunny-Boy - Damenstoltz 20 69,00
36 Isabelle Borin Colléncio
Sportriders HSF VDL Groep Wallenberg - Nobility Ute.
till toppen

 

Klass 2 - Hoppning 1.00 bed. A Avd. B
Sponsor Hårresande
8 anmälda, 6 startande, 2 placerade
Överdomare: Tina Plensäll
Tävlingsledare: Cecilia Wallander
Hoppdomare: Camilla Pettersson
Banbyggare: Penny RobertsonPearce
PlatsRyttareHästPremieHoppning
KlubbHärstamningFelTid
1 Camilla Andreasson For Power C
Lurbo Ridklubb For Feeling - Corland 0 47,50
1 Elin Hammarström Octan
Lurbo Ridklubb Carte d'Or - Siberian Express xx 0 47,10
3 Lisa Eriksson Victoria Z
RK Rimbo R Viettorio - Nimmerdor 4 52,60
3 Nina Hallen True Love
Roslagens R&KK Cartier - Tammer Fors xx 4 52,80
5 Lovisa Lychnell Marc de Savoie
Lurbo Ridklubb Aussie Rules - Sadler's Wells 8 52,70
6 Sandra Nordlund Important Van't heike
Sportriders HSF Colman - Quick star 10 66,90
till toppen



Klass 1 - Hoppning 1.10 bed. A:1a Lag
5 startande lag
Hoppdomare: Camilla Pettersson
Banbyggare: Penny RobertsonPearce
 
PlatsKlubbLagnrFelTidFelTid
 Lagledare
   RyttareHästFelTidFelTid 
1 Lurbo Ridklubb Lag 1 0 189    
  Mia Salwey
 
  Elin Hammarström Octan 0 66,10      
  Camilla Andreasson For Power C 0 59,80      
  Mia Salwey Wal de Mar 0 63,10      
  Annica Aspman Metanol 8 87,70      
2 Enköpings RK Lag 1 8 185,9    
   
 
  Anna Alebark Touch of Class 4 62,70      
  Madeleine Redefalk Lyck-Anne IES 0 63,70      
  Terez Andersson Little Quincy 4 61,70      
  Camilla Cederborg-Löwl Marcello 4 60,50      
2 Sigtunabygdens RF Lag 1 8 185,9    
   
 
  Linnea Lundström Clover Callaway 4 68,80      
  Elin Sjödin Vancouver 0 62,00      
  Jason Karlsson Dark Chocolate 4 55,10      
  Sara Ignberg Rättzå Lätt 28 74,00      
4 Sportriders HSF Lag 1 12 192,2    
   
 
  Christina Lundqvist Game Royal 28 74,00      
  Moa Juremalm Habanero Fox 4 72,50      
  Emma Carlsson My Own 8 64,50      
  Isabelle Borin Colléncio 0 55,20      
5 Bälinge RF Lag 1 36 201,5    
  Jessica Svantesson
 
  Maria Liehr Donnatella 28 74,00      
  Lovisa Nylén Miss Juli 4 62,90      
  Jenny Sjöstedt Acrobat (SWB) 4 64,60  
Uppdaterad: 01 SEP 2014 20:40 Skribent: Cecilia Wallander

 

 

ica

 

avis

stigsberg

harresande

Standard_rgb

 

 fb

istagram

      hrk_ridklubb

Postadress:
Håbo RK - Ridsport
Kräggavägen 25
74692 Bålsta

Kontakt:
Tel: 0728853328
E-post: This is a mailto link

Se all info