Hoppa till sidans innehåll

Resultat söndag 28 september


Klass 1 - Dressyr Medelsvår B:2
35 anmälda, 26 startande, 7 placerade
Premier
Tävlingsledare: Emelie Ekberg
Domare C: Inger Sobéus
PlatsRyttareHästPremieCTotaltProcent
KlubbHärstamning
1 Jenny Johansson Tipo's Amorka 700,00 kr 326,5 326,5 75,930
Segersta SR Ferro - Zuidhorn 1
2 Andrea Eriksson Qjellito Quatro 500,00 kr 307 307 71,395
Värmdö Ridklubb Quite Easy - Lenski 2
3 Louise Sättermann Guzzman 300,00 kr 286 286 66,512
Uppsala Dressyrsällskap Robin Z - Starry Night xx 3
4 Kathrin Pettersson Sampras 300,00 kr 280 280 65,116
Suderbys RK Quite Easy - Cortez 4
5 Ellinor Forsmark Heidi 300,00 kr 278,5 278,5 64,767
Lejondals RF Atego - Furioso II 5
6 Sophie Lahnborg Carigo 300,00 kr 275 275 63,953
Sjövillans RK Gigolo - Caretion 6
7 Emma Frankenberg Welham 300,00 kr 273,5 273,5 63,605
Drevinge RS Warsteiner (SWB) - Amiral 7
8 Emma Michaelsson Artic Air 273 273 63,488
Segersta SR Aerline H - Irco Mena 8
9 Emy Berger Zophie M.Ge 272,5 272,5 63,372
Knivstaortens RK Rubinrot - Bernstein 9
10 Lisa Emelia Svensson Easy Boy TH 271 271 63,023
Segersta SR Quite Easy - Little Boy 10
11 Frida Norinder Caméa MF 270 270 62,791
Björklinge RF Dardel (SWB) - Hubertus 11
12 Veronica Rådman Roberto 268 268 62,326
Dressage Club Rotspon - Pontus 12
13 Charlotte Wallin New Life 265 265 61,628
Uppsala Dressyrsällskap New Balance - Magritte 13
14 Helen Gimbring Indahl Lotus-GI 261,5 261,5 60,814
Uppsala Dressyrsällskap Lorentin I - Michellino 14
14 Maria Spens Carismo 261,5 261,5 60,814
Täby RS Caprimond - Good Future 14
16 Victoria Linde Corcovado 259,5 259,5 60,349
Sjövillans RK Angard - Cantus 16
17 Amanda Fog Zalmiac 259 259 60,233
Lotterängs RF Zeppelin - Cortez 17
18 Sara Smedberg Donna Juanita 257 257 59,767
Upplands Bro RF D-Day - Troll 18
19 Eva Sköld Summer De Light 256 256 59,535
Wallstanäs RF San Remo - Regazzoni 19
20 Carolin Talback Windom Peak 255 255 59,302
Wallstanäs RF Wind Dancer - Prinz Oldenburg 20
21 Anne Dittmer Atlético 253,5 253,5 58,953
Djurgårdens RK Marvel - Harmonie 21
22 Linda Petäjävaara Wunderblume 242 242 56,279
RK Dundret Weltmeyer - Airport 22
23 Pia Lewerentz Nasdaq 237 237 55,116
Tullnäs Ryttarsällskap Sidhiran - Chock 23
24 Helena Treffenberg Pettersson Brimbelle 233,5 233,5 54,302
Segersta SR Weltman 975 - Lambert 589 24
25 Caroline Bloemberg Wind of Camperi 231 231 53,721
Baståsens RK Wind Dancer - Last Liberty 25
26 Louise Sättermann Deauville DS 0
Uppsala Dressyrsällskap Don Laurie - Weltmeyer
Ulrika Fransson Hercules
Håbo Ridklubb Kejser Av Iglsö - ---
Emma Mellin Marble Aer
Stockholms FK Aerline H - Rastell
Karin Jonsson Piaf 9
Djursholms RK Amulet - Lucky Boy xx
Carina Johansson Tarot E
Segersta SR Rubinrot - Allegretto
Jenny Harold Poppaea (15)
Tullnäs Ryttarsällskap Davignon I - Gauguin de Lully
Sara Andersson Schumacher
Uppsala Dressyrsällskap Irco Mena - Vancouver
AnnaMia Tjärnlund Cvick
Knivstaortens RK Quite Easy - Cortez
Lotta Hägg Anmoorette
Färingsö RS Freimoor - Karlsdal
Beatrice Lundquist Isolde
Dressage Club Focker - Okänd
till toppen

 

Klass 2 - Dressyr Medelsvår B:4
40 anmälda, 34 startande, 9 placerade
Premier
Överdomare: Rolf Asker
Tävlingsledare: Emelie Ekberg
Domare C: Fia Klarbrant
PlatsRyttareHästPremieCTotaltProcent
KlubbHärstamning
1 Klara Andersson Antelli Robichon V 700,00 kr 333,5 333,5 72,500
Segersta SR (1) Rosenkoenig - Caribo GL 1
2 Anna Gerdt Dry Martini 500,00 kr 319,5 319,5 69,457
Enköpings RK (1) D-Day - Martini 2
3 Rosanna Dessewffy Darwin 300,00 kr 316,5 316,5 68,804
Lejondals RF Don Frederico - Weltmeyer 3
4 Emma Byström Champion 300,00 kr 314 314 68,261
Enköpings RK (1) Solos Carex - Bartok 4
5 Evelina Karlsson Fagermann 300,00 kr 312,5 312,5 67,935
Vallentuna RK Florestan I - Playmate xx 5
6 Anette Simson Sun Maid 300,00 kr 301 301 65,435
Uppsala Dressyrsällskap (1) Regazzoni - Strauss 6
7 Karin Hallen Antoinette 300,00 kr 299,5 299,5 65,109
Hogsta DR Herkules - Sanssouci 7
8 Charlotte Wallin New Life 300,00 kr 298 298 64,783
Uppsala Dressyrsällskap (1) New Balance - Magritte 8
9 Maria Wolmestam Ragazzi 300,00 kr 288,5 288,5 62,717
Lejondals RF Ragazzo - Lasandos 9
10 Louise Sättermann Guzzman 287 287 62,391
Uppsala Dressyrsällskap Robin Z - Starry Night xx 10
11 Laila Riesten Look Up H 284,5 284,5 61,848
Enköpings RK (1) Laurin - Cortez 11
12 Carina Johansson Tarot E 284 284 61,739
Segersta SR (1) Rubinrot - Allegretto 12
13 Madeleine Ferm Caracco FLB 283,5 283,5 61,630
Uppsala Dressyrsällskap (1) Caresino - Acobat II 13
13 Sofia Kanestad Donator 283,5 283,5 61,630
Wallstanäs RF Don Primero - Maraton 13
15 Gunilla Rasmussen Westlife 281,5 281,5 61,196
Lejondals RF Warsteiner - Donnerhall 15
16 Sandra Lindberg Derrick 281 281 61,087
Vallatorps RF De Niro - Disput 16
17 Jenniemy Gransten Donnalee (46) 278 278 60,435
Uppsala PK (1) Don Primero - Asterix 17
17 Mia Salwey Wal de Mar 278 278 60,435
Lurbo Ridklubb Remember (ex Ranco) - Marduk 17
19 Therese Andersson Die Meine 277 277 60,217
Lejondals RF Don Vino - Legat 19
20 Emilie Wass Onina 276,5 276,5 60,109
Uppsala PK (1) Master (SWB) - Martini 20
20 Lisa Emelia Svensson Easy Boy TH 276,5 276,5 60,109
Segersta SR (1) Quite Easy - Little Boy 20
22 Li Gessbo Caruso 276 276 60,000
Enköpings RK Cardento - Stanford 22
23 Malin Aldal Remi 275 275 59,783
Uppsala PK (1) Rubignon - Porfyr 23
24 Birgitta Lilja Pettersson Poli Oreo 274,5 274,5 59,674
Uppsala PK (1) Paradiesvogel - Montano 24
25 Siv Birgersson Samoa 273,5 273,5 59,457
Lejondals RF San Remo - Cheenook 25
26 Hanna Engvall Jazzi Å 267 267 58,043
Enköpings RK (1) Jazz Time - Rubinstein I 26
27 Nathalie Borin Zalmiak 265,5 265,5 57,717
Lejondals RF Zephyr - Marwin 27
28 Julia Logård Fillifjonkan 265 265 57,609
Dressage Club Figaro R - Caprimond 28
29 Siv Birgersson Mr. Bigg Celbo 263,5 263,5 57,283
Lejondals RF Non Stop R - Acagion 29
30 Åsa Lans Pignon 261,5 261,5 56,848
Uppsala Dressyrsällskap (1) Rubignon - Good-Future 30
30 Ninni Friberg Einstein 261,5 261,5 56,848
Lejondals RF Egerländer - Ciceron 30
32 Inger Sobéus Ladykracher 12 257,5 257,5 55,978
Lejondals RF Laureus - Ferragamo 32
33 Jenny Stjernberg Daxian 242 242 52,609
Uppsala Dressyrsällskap Davignon II - Solar 33
34 Filippa Norrman Chiroma 240,5 240,5 52,283
Segersta SR (1) Blue Hors Don Caruso DVH 800 D - Diamond DVE 330 DK DV 34
Emma Mellin Marble Aer
Stockholms FK Aerline H - Rastell
Kathrin Pettersson Sampras
Suderbys RK Quite Easy - Cortez
Helena Back Cuneo
Bjursås RK Cap Calando - Caletto I
Louise Sättermann Deauville DS
Uppsala Dressyrsällskap Don Laurie - Weltmeyer
Madeleine Agholme Fürstin Lao
Täby RS Fürst Piccolo - Laomedon
Åsa Karlsson Wannahave
Lejondals RF Stravinsky - Unicum
till toppen

 

Klass 3 - Dressyr Lagdressyr Lag
4 startande lag
Domare C: Fia Klarbrant
 
PlatsKlubbLagnrProcent
  Lagledare
   RyttareHästSumma 
1 Enköpings RK Lag 1 66,522
    Laila Riesten
 
      Anna Gerdt Dry Martini 69,457  
      Emma Byström Champion 68,261  
      Laila Riesten Look Up H 61,848  
      Hanna Engvall Jazzi Å 58,043  
2 Segersta SR Lag 1 64,783
    Nina Parkkonen
 
      Klara Andersson Antelli Robichon V 72,500  
      Carina Johansson Tarot E 61,739  
      Lisa Emelia Svensson Easy Boy TH 60,109  
      Filippa Norrman Chiroma 52,283  
3 Uppsala Dressyrsällskap Lag 1 63,949
    Maria Hall
 
      Anette Simson Sun Maid 65,435  
      Charlotte Wallin New Life 64,783  
      Madeleine Ferm Caracco FLB 61,630  
      Åsa Lans Pignon 56,848  
4 Uppsala PK Lag 1 60,109
    Emelie Wass
 
      Jenniemy Gransten Donnalee (46) 60,435  
      Emilie Wass Onina 60,109  
      Malin Aldal Remi 59,783  
      Birgitta Lilja Pettersson Poli Oreo 59,674  
Uppdaterad: 28 SEP 2014 21:53 Skribent: Cecilia Wallander

 

 

 

ica

 

avis

stigsberg

harresande

Standard_rgb

 

 fb

istagram

      hrk_ridklubb

Postadress:
Håbo RK - Ridsport
Lundby Gård
74692 Bålsta

Kontakt:
Tel: 072-885 33 28
E-post: This is a mailto link

Se all info